Коронавирус, бременност и кърмене

 

Какъв е рискът бременните жени да се заразят с коронавирус (COVID-19)? По-лесно ли е бременните да се разболеят от болестта? Ако се заразят, ще бъдат ли по-болни от другите хора?

 

Подобни въпроси звучат много сериозно, особено в условия на пандемия. Към настоящия момент няма ясни данни, които да доказват, че бременните жени имат по-голям шанс да се разболеят от COVID-19 от останалите хора. Трябва обаче да се отбележи, че бременните жени претърпяват промени в тялото си, които по-принцип могат да повишат риска от някои инфекции. С вируси от същото семейство, като COVID-19 и други вирусни респираторни инфекции, като грип, жените са имали по-висок риск от развитие на респираторно заболяване, каквото причинява коронавирусната инфекция.

 

Винаги е било важно бременните жени да се предпазват от болести, особено от инфекциозни заболявания.

 

Препоръки на Експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“: 

 

  • Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени от акушер-гинеколог по време на бременност. Такива са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг (11-13-та гестационна седмица), както и УЗД преглед за фетална морфология (20-22-ра гестационна седмица). Възможни са и други изследвания по преценка на наблюдаващия бременността гинеколог. Във всички тези случаи, касаещи женската консултация, препоръчваме на бременните да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или да позвънят в лечебно заведение, в което по принцип се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед.
  • В случай, че бременната има оплакване или въпроси, свързани с бременността, извън задължителните изследвания, трябва да потърсят по телефона наблюдаващия акушер-гинеколог или да се свържат със специализирано АГ звено. При започващ аборт или раждане, раждане в ход и други спешни състояния, бременните жени трябва да потърсят медицинска помощ в най-близкото специализирано звено по акушерство и гинекология или там, където са наблюдавани по време на бременността, или да позвънят на спешния номер 112.
  • При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали граждани.
  • Бременна жена със симптоми на COVID-19 и започнало раждане, или бременна с акушерски усложнения, трябва да бъде транспортирана с помощта на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ. По възможност лечебното заведение трябва да бъде уведомено предварително от Спешна помощ, наблюдаващия акушер-гинеколог или от личния лекар.
  • Наблюдаващият акушер-гинеколог или личният лекар са длъжни да издават болничен лист за майчинство.
  • Начинът на раждане при бременна жена с доказан COVID-19, се определя от акушер-гинеколога в зависимост от акушерските индикации, като при изрично изразено желание на бременната за раждане с цезарово сечение, лекарят е длъжен да се съобрази с нея.
  • Няма научни данни COVID-19 да се предава от майката на плода.
  • На бременните и родилките се препоръчва да спазват с още по-голяма строгост мерките за социална дистанция и висока лична хигиена, тъй като те са по-податливи към инфекции.
  • Препоръките са предоставени от членовете на Експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“.

 

Може ли COVID-19 да се предава от бременна жена на плода или новороденото?

 

Все още няма ясни данни дали бременна жена със COVID-19 може да предаде вируса, който причинява COVID-19 на нейния плод или бебе по време на бременност или раждане. Нито едно бебе, родено от майки със COVID-19, не е тествано положително за вируса COVID-19. В тези случаи, които са малък брой, вирусът не е открит в проби от околоплодна течност или кърма.

 

Предаване на COVID-19 чрез кърмата

 

Смята се, че разпространението от човек на човек се осъществява главно чрез капките от дихателните пътища, когато заразеният човек кашля или киха, подобно на разпространението на грип и други респираторни патогени. В ограничени проучвания върху жени с COVID-19 и друга коронавирусна инфекция, тежък остър респираторен синдром (SARS-CoV), вирусът не е открит в кърмата. Въпреки това все още няма категорични данни дали майките с COVID-19 могат да предават вируса чрез кърмата.

Кърмата е най-добрият източник на хранене за повечето бебета. За COVID-19 обаче не се знае много. Дали и как да започне или да продължи кърменето, трябва да се определя от майката в координация със семейството и здравните специалисти. Майка с потвърден COVID-19 трябва да предприеме всички възможни предпазни мерки, за да избегне разпространението на вируса върху бебето си, включително измиване на ръцете си преди да докосне бебето и носене на маска за лице, ако е възможно, докато се храни до гърдата. Ако използвате ръчна или електрическа помпа за кърма, майката трябва да измие ръцете си, преди да се докосне до всяка помпа или бутилка, и да следва препоръките за правилно почистване на помпата след всяка употреба. 

 

 

 

 

Няма продукти в този раздел