Коронавирус, вируси и имунитет
Знаете ли какво представлява вирусът?
Една малка нанометрична гадинка, много по-малка от клетките ни. Толкова малка, че може да пробие и да премине през клетъчната ни мебрана в клетките ни. За разлика от бактериите, които „кръжат” около клетките ни и са по-лесни за убиване с антибиотици, вирусът прониква в клетката ни и не се повлиява от антибиотично лечение. Ето защо антибиотиците не действат на вирусите и е безмислено да се презапасяваме и да се самолекуваме с тях. Вирусът пробива клетъчната мембара, влиза в клетката, като се съблича (маха си обвивката). После подменя нашето ДНК със собственото си РНК и принуждава клетката да го храни. Или процесът протича в следния ред – адсорбция (прикрепване към клетката), проникване, репликация на вирусната нуклеинова киселина (РНК), синтез и сглобяване на вирусните частици и напускане на клетката. Това накратко е процесът на вирусната репликация. Процесът от проникването на вируса в клетката ни, до неговото напускане наричаме инкубационен период. След този инкубационен период човек се разболява и започва да заразява и останалите. Инкубационният период на коронависуса в м/у 2 и 14 дни, което го отличава съществено от грипния вирус, при който инкубационния период е до 2 дни. Вирусът напуснал клетката прониква в нова и така, докато тялото ни развие пълният спектър на инфекциозното заболяване.
Вирусите ги е имало милиони години преди човека, ще ги има и след нас.
Интересни гадинки са вирусите. Тях ги е имало милиони години, преди да се появи човека, ще ги има и милиони години след нас. Всеки жив организъм, за да оцелее си е развил адаптационни механизми. Или който се адаптира по-бързо към променената среда, той оцелява. А този вид коронавирус, за да оцелее и да се развива му трябва човешко тяло. Точно това е направил сега - променил се е (мутирал), а нашето тяло не е се е проспобило все още към него.
Вирусът трябва да оцеле във външната среда, докато стигне до клетката и я пробие. Някой вируси издържат дълго време във външната среда, други не толкова. Ето защо са важни дезинфекционните мерки и мерките за лична хигиена - да не дадем възможност на воруса да оцелее във външната среда и да проникне в човешкия организъм.
Имунната ни система не стои безучастно!
Но ако все пак вируса проникне в човешкия организъм тялото ни не стои безучастно, а веднага активира имунната ни система, която веднага разпознава чуждото тяло и започва да произвежда антитела, които го атакуват. За да функционира правилно, имунната система трябва да се е сблъсквала с широк кръг от агресори. Основните групи клетки, които изграждат имунната ни система са макрофагите, B- и T-лимфоцитите, NK-клетките, фоликулно-дендритните клетки и др. Те се синтезират от костния мозък, тимуса и фабрициевата торбичка. Освен тях имаме и периферни органи на имунната система - далак, лимфните възли, сливиците, лимфните фоликули и дифузната лимфна тъкан. Целта на имунният отговор е тялото ни да надхитри вируса и той да не може да накара клетките ни да работят за него..
А с напредването на възрастта имунната ни система отслабва своята реакция. Ето защо най-уязвимите за коронавирус са по-възрастните хора, особено ако имат и съпътстващи хронични заболявания. Това, че при тях смъртността е по-висока, се дължи на заболявания, които също са допринесли за непълноценното функциониране на имунната им система.
Всички хора, над 65+ да си стоят вкъщи.
Останалата част от населението може да преболедува, даже е желателно да преболедува, за да може да си изгради стадния (или груповия) имунитет. По-голямата част от хората ще преболедуват без симптоми, други ще имат съвсем леки симтоми, като лека кашлица, хрема. За малък процент от населението ще се наложи хоспитализиране, но здравната ни система ще има ресурс и ще издържи на натоварването. За много малка част от хората ще се наложи да бъдат приложени интензивни грижи в болнично заведение. Това правят и здравните власти сега в България - контролирано разболяване на населението, за да може да бъде изграден груповия имунитет на общността и да не бъде претоварена здравната система, както стана в Италия. Едва, когато огромната част от населението си е изградило имунна стена, тогава ще се облекчи и карантината за възрастните. Дори и някои от тях да изпаднат в критично състояние, здравната система ще има ресурс да положи най-добрите грижи и да спаси максимален брой хора.
А и времето работи в наша ползва - работи се усилено към разработване на лекарство и ваксина. В САЩ вече ваксина се тетсва върху хора, което означава, че до няколко месеца ще се прилага масово. Паралелно работят и германски учени. Европейската комисия е отпуснала 80 мил евро на немска фирма, която работи по създаване на лекарство.
Останете си вкъщи и бъдете здрави!
Няма продукти в този раздел