Сънят е здраве, а здравето е всичко, което ни е нужно на този свят!
Почти на всеки един от нас се е случвало, лягайки си вечер в леглото, дълго време да не може да заспи, въртейки се от една на друга страна, взирайки се в тъмната спалня, чудейки се как утрешния ден ще се справи с всичките си задачи. Ако при едни е така, то други заспиват веднага, но се събуждат без причина през нощта и дълго след това отново не могат да заспят. Може би ви звучи познато, но за тези състояния си имат причина и тя не е една. Медицинският термин на описаните състояния е инсомния и най-честите причини са следните:
1. ФИЗИОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ
Липсата на достатъчно магнезий води до сривове в нервната система и това пречи да спим спокойно. С пълноценно хранене, с билки и чайове, това състояние лесно може да се подобри. Може да допълните пълноценната диета и с магнезий, като най-добре да се поинтересувате в аптеката с какви магнезиеви препарати разполагат, но задължително търсете магнезий, свързан в органична сол. Може да попитате фармацевта в аптеката коя сол на магнезия има по-добра абсорбция и коя сол на магнезия има най-висока бионаличност - не се притеснявайте, фармацевтите са учили много химия, фармакология, знаят законите на фармакокинетиката и с удоволствие ще ви покажат кой е най-добрият магнезиев препарат в аптеката. За това ще говорим повече и ние, но оставяме темата за друга статия.
2. ПСИХОЛОГИЧНИ ПРИЧИНИ
Многобройните причини за инсомнията са стресът, напрежението в работата, проблеми в личният живот, страхът, прекаленото вълнение или дори прекалено многото положителни емоции – да, точно прекомерните положителни емоции също могат да провокират инсомния. Специфичният ни начин на живот също може да доведе до безсъние – например прекомерната употреба на кафе и ободряващи напитки, обилна вечеря, неправилно или никакво спортуване, късно лягане, прием на сладко, приемане на големи количества алкохол и т.н.
БЕЗСЪНИЕ ПРИ БЕБЕТА
Много от нас смятат, че безсънието се появява само при възрастните. Грешно! Хора от всички възрасти са засегнати от този проблем и той все по-често се появява и при децата и бебетата.
Времето, което прекарва в сън вашето бебе е около 10 000 часа и повече от 25% от децата във възрастта от 1 до 5 години имат проблеми със съня.
Причините, които водят до безсъние при бебетата, могат да бъдат различни.
Емоционален характер: новородените бебета и тези, които са на няколко месеца, имат различни "разбирания" за света около тях. За няколкомесечното бебе всичко е ново и странно и то започва усилено да изучава света около себе си и да натрупва впечатления. Много често този свят бива и много страшен за тях. 9-месечните бебета се будят много често с плач през нощта, тъй като те могат да се ориентират вече в пространството. Те са наясно, че предметите около тях не изчезват безследно и всяка една рязка промяна, допринася за емоционалното им състояние. Когато излезете от стаята, едно 9-месечно бебе е наясно, че сте някъде наоколо и поради тази причина плачът му е сигурен начин да привлече вниманието ви. Знаече, че бебетата много трудно понасят разделите с мама и се нуждаят от постоянно доказателство, че сте наблизо.
КАКВО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ?
- За да избегнете евентуални проблеми със съня на малчугана, е добре да започнете подготовка още от втората половина на деня. С наближаването на вечерта в важно да му осигурите спокойна атмосфера. Добре е да избягвате ситуации, които ще предизвикат у него страхове или емоционална превъзбуда. Не позволявайте кавгите между вас и таткото да пренасяте върху мъничето, защото то усеща всяка една промяна в емоционалното ви състояние.
- Важно е детето да разбере, че леглото е само, за да се спи и е много важно да не си играете или да не го храните там.
- По-ниската температура и разположението на матрака на най-ниското ниво е от голямо значение.
- Всички играчки е необходимо или да подредите в най-отдалечения ъгъл на стаята, или да са прибрани в кашон (най-добрият вариант).
- Пушенето у дома трябва да се забрани!
- Ритуалите преди лягане са много важни, но те не трябва да продължават с часове. Най-добрият вариант е първо да нахраните бебето, а къпането и четенето на книжка оставете за "лека нощ".
КОЛКО ЧАСА Е НОРМАЛНО ДА СПИ ДЕТЕТО?
Всеки месец и при всяка промяна в живота на едно дете са от особено голямо значение. Качеството, количеството и честотата на съня зависят от възрастта на детето. От значение са и настроението, здравословното му състояние, активност, развитие, смяната на денонощието. Това прави трудно поставянето на рамки и точни норми на часовете, които едно дете трябва да прекарва в леглото си, спейки.
Причините за безсънието при децата могат да бъдат различни:
- Емоционален характер: ако едно дете е по-чувствително, то се безпокои за много неща и това се отразява на нощния сън. Прекомерната активност през деня е едно от нещата, които водят до безсъние. Натрупването на твърде много информация и нови впечатления, както и скандал между родителите, смърт на домашен любимец, инцидент, свързан със смяна на жилището, са от основно значение при проблеми със съня.
- Зъбите: при пробив на нови зъби се отделя повече слюнка, която се задържа в гърлото и това са поводи детето ви да се събужда вечер, а освен това е възможно да е съпроводено и с болка.
- Ушна инфекция: също не бива да я изключвате от възможните причини за безсънието. Ако бебето или детето ви търка ушите си с ръце или върти неспокойно глава, трябва да се обърнете към педиатър, за да установите какъв е проблемът.
- Замърсения въздух и алергиите: са много честа причина за проблемите със съня.
- Неудобното легло и прекалено заетите родители: са от съществено значение за едно дете. Когато децата са по-малки, няма как да кажат че матракът им е неудобен или че не получават достатъчно внимание от родителите си.
Ако вашето дете има проблеми със съня, добре е на първо място да изясните това с педиатъра, а след това може да е необходимо да се консултирате с психолог, за да установите в какво емоционално състояние се намира вашето дете.
ПРЕПОРЪКИ ПРИ БЕЗСЪНИЕ
- Безсънието, появило се за кратък период от време, обикновено не изисква лечение.
- При хората, които страдат от психични заболявания и депресия, много често се появява безсъние. И ако не бъдат засегнати този вид проблеми, ефективността на симптоматичната терапия остава ограничена.
- Ако имате безсъние, то говорете с вашия лекар. Той може да ви пренасочи към специалист, при условие, че открие потенциален проблем проблем.
ПРОДУКТИ ПРИ БЕЗСЪНИЕ
Вижте продуктите, които може да закупите без рецепта от нашият сайт:
КУПИ ПРОДУКТИ ЗА БЕЗСЪНИЕ ОНЛАЙН
Надяваме се, че ви бяхме полезни с поднесената информация. Екипът от онлайн аптеката ни е съставен от дългогодишно практикували фармацевти, които са наясно кои проблеми, свързани с безсънието, могат да бъдат успешно подпомогнати с продукт от аптеката и кои пробелми трябва да бъдат консултирани от лекар. Не забравяйте – сънят е здраве, а здравето е всичко, което ни е нужно на този свят!
Бъдете здрави!
Екипът на онлайн аптека mypharmacy.bg