Дали сме готови да живеем в свят без антибиотици?

14.12.2018
Антибиотична резистентност

Знаете ли, че от 1987 г. до ден днешен не е открит нов клас антибиотици? Този факт е притеснителен не само за лекарите, които се чудят как да лекуват инфекции, причинени от микроорганизми, неподатливи на лечение със съвременните антибиотици, така и за обществото като цяло.

 

ДАЛИ СМЕ ГОТОВИ ДА ЖИВЕЕМ В СВЯТ БЕЗ АНТИБИОТИЦИ, ОБАЧЕ?


Антибактериалната резистентност се признава за сериозна заплаха за общественото здраве. Стигнахме до момент, когато почти няма лекарствени алтернативи за някои бактериални инфекции. Това означава, че някои инфекциозни заболявания, лекувани в миналото с антибиотици, вече не могат да се лекуват с предишните антибиотици или въобще не могат да бъдат лекувани.

НО КАК СЕ Е СЛУЧИЛО ТОВА?

Бактерии, устойчиви на антибиотици, са били открити още преди да започнат да се използват антибиотици. Лека полека, човечеството е направило пробив в лечението на инфекциозните заболявания, откривайки първо пеницилина, после разработвайки и първият стомашно устойчив антибиотик. И така, през годините, първо антибиотиците са помогнали изключително много на обществото, после употребата им е започнала да се прехврърля и върху селскостопанската продукция, оттам в почвата и водата. Лека полека, с разработването на нови класове антибиотици и увеличаване на употребата им, микроорганизмите са си развивали своя собствена система за устойчивост спрямо тези токсични за тях агенти, а през последните години броят на резистентните към антибиотици бактерии расте и вече страдаме от последиците от широко разпространеното предписване, злоупотреба, неправилна употреба на антибиотици, включително и в селскостопанската индустрия, замърсяване на водоизточниците с антибиотични отпадъци.

НО ЗАЩО ИМА ТОЛКОВА МАЛКО АНТИБИОТИЦИ В ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТВАНЕ?

Скъпо и трудно е да се разработи нов антибиотик. Разработването на ново лекарство, което е необходимо в подходяща концентрация, за да бъде същевременно токсично за бактериите, но не и за човешките клетки, не е лесно. Да не говорим за годините, за да премине през всички регулаторни препятствия, необходими за пускането на лекарството на пазара. Много малко разработки имат потенциала да бъдат качествени, ефективни и безопасни, които всъщност са и основните изисквания за всеки един лекарствен продукт, за да бъде пуснат в употреба.

Ние не можем да разрешим един проблем от ранга на антибиотичната резистентност, но това, което можем да направим, е да се опитаме да управляваме процеса на прием на назначените и отпуснати в аптека лекарства по-добре. Вие също може да отдадете своя принос, следвайки НЯКОИ ЗДРАВНИ СЪВЕТИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА АНТИБИОТИЧНАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ