Здравни съвети за намаляване на антибиотичната резистентност

14.12.2018

Антибиотична резистентност е налице, когато бактериите вече не се убиват от приетото лекарство, което е предписано и трябва да се приема именно за да убие бактериите в човешкия организъм. Според здравни експерти проблема е в неправилното използване на антибиотици.

Ето какво можете да направите, за да намалите антибиотичната резистентност, да помогнете на обществото и на себе си, най-вече, според Световната здравна организация:

  • Приемайте антибиотици само ако са предписани от лекар! Съветвайте се с фармацевта в аптеката за назначената терапия, дозировка, продължителност на лечение и най-вече какви храни и напитки не са позволени по време на прием на антибиотична терапия!
  • Винаги завършвайте пълният курс на лечението с антибиотици независимо от факта, че на 2рия - 3тия ден ще се поучвствате значително по-добре. Много пациенти не завършват пълния курс точно поради тази причина, а ранното преустановяване на лебеният курс може да позволи на бактериите да продължат да живеят и е основна причина за развитие на антибиотична резистентност.
  • Никога не съхранявайте останали антибиотици от предишни курсове лечение за по-нататъшна употреба, не използвайте остатъчни антибиотици, не споделяйте предписаните антибиотици с някой друг, не примейте антибиотици, назначени на друг, още по-малко по правилото "една съседка ми го препоръча"!
  • За да намалите риска от инфекция, мийте редовно ръцете си, ваксинирайте и ограничете контакта си с болни хора.

Спазвайки тези няколко елементарни съвета вярваме, че ще дадете и своя принос в борбата с антибиотичната резистентност!