Поречът, или Бораго, както е латинското му наименование (Borago Officinalis) е растение, познато у нас още като „лечебна краставица”. Семената от пореч са изключително богати на полиненаситени мастни киселини, в най-високо количество, от които е Гама-линоленовата киселина. Срещат се, също така олеинова и палмитинова киселина, които имат хипохолестеролемичен ефект.
Тази древна градинска билка се използва от векове в целия Средиземноморски басейн, Източна и Централна Европа, Северна Африка и Иран.
Гама-линоленовата киселина е незаменима мастна киселина, която играе ключова роля в оздравяването и поддържането на стави и хрущялни тъкани, силния имунитет и здравите кожа и мукозни мембрани. Смята се, че тази мастна киселина може да помогне за намаляване на възпалението, свързано с много заболявания.
Маслото от пореч намира следните приложения:
- възпаление
- акне
- болка в гърдите
- сърдечно-съдови заболявания
- екзема
- менопауза
- розацея
- артрит, включително ревматоиден артрит
Високото желязно съдържание на билката я прави силно препоръчителна за жените. Макар да са налични елементи като калций, манган, мед, цинк и магнезий, в растението се съдържа най-много желязо: над 3,3мг. на всеки 100гр. свежо тегло. Тази концентрация представлява около 40% от Ориентировъчния дневен прием (ОДП), одобрен и препоръчван от Световната здравна организация. Като компонент на хемоглобина, желязото е минералът, определящ в най-висока степен кислородния капацитет на кръвта, а ниският прием на желязо обуславя редица анемични състояния и хронична умора - състояния, при които поречът може да е от голяма полза.
Калият е важен компонент на клетъчните и телесните течности, което помага за контролиране на сърдечната честота и кръвното налягане.
Тялото използва манган като ко-фактор на ензима антиоксидант - супероксид дисмутаза (естественият антиоксидант, противодействащ на болестите и стареенето). Супероксид дисмутаза или SOD е един от най-важните антиоксиданти, на който клетките на тялото разчитат, за да могат да неутрализират действието на вредните свободни радикали. Балансираното хранене, спорта и здравословния начин на живот също може да бъде в помощ за повишаване нивата на ензима SOD. Нивата на супероксид дисмутазата варират при различните индивиди и това обяснява защо някои хора боледуват по-често и стареят по-бързо, а други, които приемат SOD или водят здравословен начин на живот се радат на изпълнени със здраве и щастие дни.
Супероксид дисмутазата се използва за лечение и профилактика на ракови заболявания, за облекчаване на заболявания като артрит, остеоартрир, ревматоиден артрит, псориазис, фиброза, възпалително заболяване на червата, подагра, Паркинсон, Алцхаймер, рани, изгаряния, бръчки, отпускане на кожата и др.
Маслото от пореч съдържа и над 4200 единици витамин А – над 140% от ОДП. Заедно с каротенното си съдържание, те превръщат маслото от пореч в мощно антиоксидантно средство, защитаващо организма от увреждания на свободните радикали. Витамин А подпомага още доброто зрение, здравата кожа и стабилната имунна функция.
Богато е и на витамини от В комплекса: 100гр. свежо тегло съдържат 0,9гр. от съединенията или над 25% от необходимия дневен прием. Ниацинът - витамин В3 понижава LDL холестерола, а тиамина (В1) и рибофлавина (B2) са в достатъчни количества, че да служат като ко-фактори на ензимния метаболизъм, изпълнявайки подчертана регулаторна функция на органите, включително мозъка и сърцето.
Билката може да се консумира по много начини. Младите листа са чудесна добавка към салати и супи. Зрелите могат да се готвят като спанак и се комбинират отлично с картофи и домати. Пресните растения могат да се смилат цели и да се извлича сока им, а изсушените листа и понякога корени са основа за полезен билков чай, особено препоръчван при артрит, дерматит и постменструални оплаквания.
Хранителните добавки, съдържащи студенопресовано масло от семена на пореч може да откриете и в нашата онлайн аптека mypharmacy.bg.