Замисляли ли сте се каква част от населението страда от различни видове храносмилателни проблеми?
В днешно време тази част е значително голяма. Също така се наблюдава и нарушена чревна флора, поради некачественото хранене, начин на живот или прием на медикаменти.
КАКВА Е ФУНКЦИЯТА НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНИТЕ ЕНЗИМИ?
Функцията на храносмилателните ензими е да разграждат храната, която консумираме. Самото храносмилане има за цел да разгради храната на съставните й части, като по този начин става подходяща за усвояване от организма ни.
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ЛИПСАТА НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ?
Много лесно може да бъде установено, ако нямате достатъчно ензими. В клетките на тялото ни се произвеждат повече от 5000 различни вида ензими. Нашето тяло ги произвежда също така, като използва ензимите от храната, която поглъщаме всекидневно.
- Дискомфорт в стомаха, имате газове и подуване: Тогава възниква въпроса дали организма ви си набавя необходимите храносмилателни ензими. Улеснете себе си с приемът им, тъй като без ензими, няма какво да „смели“ храната.
- Отслабване на имунната система: При недостатъчно количество на храносмилателни ензими се нарушава процеса на храносмилане. Когато има продължително недобро храносмилане и усвояване на хранителните вещества, в един момент това може да доведе до отслабване на имунната система, изтощение, умора, раздразнение, кожни и алергични реакции.
- Ниска киселинност: Възможно е при определени заболявания като проблеми с панкреаса, ниска киселинност в храносмилателния тракт и хроничен стрес, нивата да ензимите да станат ниски или изобщо да липсват. Хората с ниска киселинност, често страдат от паразитни инфекции и хранителни алергии.
- Стрес: При наличието на стрес, тялото спира да произвежда храносмилателни ензими, тъй като се концентрира в друга посока - да намали нивото на стреса.
КАК ДА ВЪЗСТАНОВИТЕ ДЕФИЦИТА НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ И ДА ПОДПОМОГНЕТЕ ХРАНОСМИЛАНЕТО СИ?
Може да постигнете много, само с промяна на хранителните си навици, като например да спрете да консумирате бързооборотни храни, бързото хранене или преяждане. Лошите условия на хранене „на крак“, също е сред най-често срещаните лоши хранителни навици.
Когато определена област от тялото има нужда от по-голямо количество от някой специфичен вид ензим, необходимите на други части от тялото ензими намаляват. Така например, ако човек е погълнал много алкохол му е необходимо по-голямо от обичайното количество от определен ензим, за да се разгради алкохола в черния дроб. По този начин се предизвиква недостиг от ензими, които са необходими за храносмилането и усвояването на храната в стомаха и червата.
КАКВИ ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ ДА ИЗБЕРА?
Съществува голямо разнообразие от храносмилателни ензими в аптечната мрежа. Има два типа продукти първите са съставени само от един определен вид ензим, а вторите съдържат по-голямо разнообразие от храносмилателни ензими или са т.нар. мулти ензими. Мулти ензимните са сред предпочитаните, тъй като имат по-широк спектър на действие и предпазват от основните проблеми, свързани с храносмилането.
Препоръчваме да се консултирате с лекуващия ви лекар или фармацевт, ако нямате представа от кои ензими точно имате нужда. Ако не желаете да се консултирате с медицинско лице, то най-добре вземете мулти ензими.
Изготвил: Десислава Итова, бакалавър фармацевт.
desislava.itova@mypharmacy.bg
ИЗБЕРИ ПРОДУКТИ ЗА НОРМАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА