„Райски цитрус“ така се нарича вечнозеленото дърво на грейпфрута. За пръв път растението е открито от европейците на островите Барбадос и Ямайка в края на 18 век.
Основните качества на грейпфрута се дължат на пектина, който представлява разтворими фибри. Сокът му е богат на витамин C, витамин B9, магнезий, калций, фосфор, ликопен, витамини и желязо, които не дразнят храносмилателния тракт. При запек или лошо храносмилане, сокът от грейпфрут е много полезен, а съдържащата се в него галактуронова киселина спомага за намаляването на лошия холестерол. Чаша сок от грейпфрут подобрява съня, успокоява нервите и премахва безсънието. Маслото от кората на грейпфрута се използва за аромат на безалкохолни напитки. Грейпфрутът е полезен за сърдечно-съдовата система, защото подпомага отстраняването на старите червени кръвни клетки.
В ПОМОЩ НА КОЖАТА
Грейпфрутът може да се вложи в маски за лице, напревена в домашни условия, която да се използва за избелване на кожата и в борба с бръчките. Тъй като грейпфрутът съдържа голямо количество витамин C, той действа като избелващ агент.
ВЕРЕН ПОМОЩНИК ВЪВ ВСЯКА ДИЕТА
Като за начало, е добре да хапвате по половин или по един по-малък грейпфрут преди хранене, тъй като е богат на фибри и пектин, грейпфрутът ще засили перисталтиката.
В борбата с целулита, грейпфрутът се бори успешно, поради високото съдържание на витамин C, особено, ако се приема сутрин, като прясно изтискан сок.
ЯЖТЕ И НЕ БОЛЕДУВАЙТЕ
Дойде време и да разкажем за полезните му свойства, благодарение на които можем да засилим имунитета си.
Цитрусовите плодове са продукти с висока хранителна плътност, поради голямото съдържание на нутриенти в тях и същевременно ниска калоричност. Изследвания показват, че сокът от грейпфрут не само е с високо съдържание на витамин С, но то е по-голямо от това на сока от портокал, ананас, ябълка, дори на белия грейпфрут. Грейпфрутът доставя и каротеноиди - източник за синтез на витамин А. Един от тях е ликопенът, който дава и характерния цвят на цитруса.
Поради високото съдържание на витамин C, грейпфрутът е особено полезен при простудни, вирусни и грипни заболявания. Той подсилва имунната система и помага при преумора, треска, безсъние, артрит слабост.
Редовната консумация на грейпфрут може да помогне и в борбата срещу диабета. В него се съдържа антиоксидант "нарингенин", който му придава горчив вкус. Нарингенинът е идентичен с два от медикаментите, които често се прилагат при пациенти с диабет ІІ тип, по своето въздействие върху метаболитните процеси в организма. Грейпфрутът помага за подобряване на чувствителността на организма към инсулина.
ЕКСТРАКТ ОТ ГРЕЙПФРУТ
В семките на грейпфрута са съсредоточени най-полезните вещества, а екстрактът от тях е доказано мощен естествен антибиотик. Екстрактът от семките на грейпфрута притежава свойството да елиминира от организма около 800 щама бактерии и вируси и около 100 щама гъбични инфекции, като при това запазва чревната флора. Екстрактът от грейпфрут е естествено и ефективно решение срещу микроби, вирусни, бактериални и гъбични инфекции, както и средство за повишаване на защитните сили на организма. Също така съдържа и перикарп от грейпфрут, който има най-високите концентрации на биофлавоноиди, които притежават антиоксидантни свойства.
БЪРЗИ РЕЦЕПТИ С ГРЕЙПФРУТ
- Възпалено гърло: разтвор от 10 капки в 150 мл вода, гаргара 4-5 пъти дневно (да не се задържа в устата за повече от 30 сек.!); да се приема и вътрешно в дози от 7 до 15 капки 3 пъти дневно в зависимост от телесното тегло и степента на заболяването.
- Възпалено ухо (при здрава тъпанчева ципа!): поставя се тампон, напоен с 5 капки в 1 с.л. растително масло, приема се и вътрешно в дози от 9 до 15 капки три пъти дневно.
- Пърхот, себорея: 5-10 капки в шампоана, масажира се 2-3 минути, изплаква се добре. Приема се и вътрешно от 5 до 15 капки 3 пъти дневно.
- Люспест лишей (псориазис), уртикария, обриви: 10 капки в 3 с.л. растително масло, маже се 2-3 пъти дневно. Приема се и вътрешно от 10 до 15 капки 3 пъти на ден.
- Херпес на устните: 2-3 капки Цитросепт / Citrosept в 1 с.л. растително масло или вода – за намазване на засегнатия участък, приема се и вътрешно в дози от 10 до 15 капки 3 пъти дневно. Профилактични курсове по 1 месец преди смяната на сезоните.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАМЕ ПРИ ПРИЕМ НА ГРЕЙПФРУТ?
Хора, които страдат от алергии към цитрусовите плодове, почти задължително имат алергия и от грейпфрут, поради което трябва да го избягват. Негативен ефект на грейпфрута е и свойството да намалява действието на около 50 вида лекарства. Това се получава поради факта, че сокът от грейпфрут унищожава действието на специфичен ензим, отговорен за разграждането и усвояването на тези лекарства.
Когато се случи това, концентрацията на определеното лекарство в кръвта нараства, което може да доведе до редица токсични ефекти. Сред лекарствата, чието действие се променя от цитрусовия плод, са предназначените за сърдечно-съдови проблеми, хипертония, астма, алергии, кръвосъсирване, кашлица, инфекции, висок холестерол.
Смята се, че грейпфрутът намалява действието на противозачатъчните медикаменти, което може да стане причина за нежелана бременност. За да си набавиш нужния грейпфрут, ти препоръчваме ЦИТРОСЕПТ ОРГАНИК за силен имунитет разтвор 20 мл.
КУПИ ЦИТРОСЕПТ ОРГАНИК ОТ ТУК
с -25% отстъпка до края на месец февруари или до изчерпване на количествата.
Винаги се съветвайте с вашият лекуващ лекар или фармацевт, при употребата на продукти, които съдържат екстракт от грейпфрут! Екипът на mypharmacy.bg
Изготвил: Десислава Итова, бакалавър фармацевт.
desislava.itova@mypharmacy.bg