Слънчевият витамин D – какво не знаем за него?

01.02.2019
Слънчевият витамин D – какво не знаем за него?

Витамин D (химичното му наименование е Холекалциферол), е мастноразтворим витамин и е открит още през 1782 г., но са били необходими цели 200 години, за да бъде доказана неговата жизненоважна роля за човешкия организъм. През 1921 г. американският биохимик Елмър Макколъм открива витаминa в рибеното масло от черен дроб на треска и го изолира. 

Основната роля на Витамин D е свързана с калциево-фосфорната обмяна. Значението на Витамин D е свързано с имунната система, въглехидратната обмяна, затлъстяването и сърдечно-съдовата система.

За съжаление нивото му в организма на по-голяма част от населението е ниско, което обуслява повишената честота на заболявания като захарен диабет, артериална хипертония, метаболитен синдром, остеомалация и т.н. 

Нови проучвания на витамин D доказаха ролята му за нормалното функциониране на централната нервна система, имунната система, сърдечно-съдовата система и бъбреците. Витамин D е от групата на стеролите (контролират пропускливостта на клетъчните мембрани), който под въздействие на UV слънчевите лъчи, се образува т.нар. холикалциферол (витамин D3). Синтезираният в организма витамин D3 се транспортира до черния ни дроб, където претърпява химични процеси. Витамин D се натрупва за няколко месеца в черният дроб и мастната тъкан. Много важно е да се знае, че регулирането на ситеза на витамин D в организма, зависи от съотношението на калцият, фосфорът и паратироидният хормон.

Основната и най-важна функция на витамин D е развитието и нормалния растеж на костите. Той предпазва от развитие на рахит и остеопороза. Намаленото ниво на витамин D води до рахит при новородени деца. При продължително кърмени деца от майки с дефицит на витамин D, децата са с по-тъмна пигментация на кожата и са с повишен риска за развитие на рахит. 


СИМПТОМИ НА РАХИТ В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ:

  • Снижен мускулен тонус, особено в областта на коремните мускули („жебешки корем“).
  • Повишено изпотяване и неспокоен сън.
  • Костна система: през първите 6 месеца рахита засяга бързо-растящите кости (череп, част от ребрата). Деформации настъпват и в гръбначния стълб, таз, долни крайници, сколиоза, кифоза, О- или Х- крайници. 


СИМПТОМИ НА ДЕФИЦИТ НА ВИТАМИН D ПРИ ВЪЗРАСТНИ:

  • Меки кости.
  • Стрелкащи болки в костите.
  • Мускулна слабост, съпроводена с чести падания.

Витамин D повишава вродения имунитет и има мощен имуномодулираш ефект. За да функционира нормално имунната система, е необходим витамин D, и човек боледува по-рядко от инфекциозни заболявяания, особено през зимния период. Всякакви инфекции протичат по-леко, при наличие на достатъчно количество витамин D в организма. Витаминът играе ключова роля в активирането и на белите кръвни клетки.

КАКВО МОЖЕ ДА ПОВЛИЯЕ ЛИПСАТА НА ВИТАМИН D?

  • При жените недостигът на витамин D, може да повлияе на здравето им. Тъй като жените с наднормено тегло имат повече мастна тъкан, при тях  приеманото количеството на витамин D трябва да е в по-висока концентрация, тъй като той се "складира" в мастната тъкан.
  • Депресия: приемането на витамин D може да подобри леката депресия.
  • Сърдечно-съдови заболявания: недостигът на витамин D е рисков фактор за сърдечни пристъпи, периферна артериална болест и сърдечна недостатъчност.  Ежедневния прием на слънчевия витамин може да намали риска от сърдечнно-съдовите заболявания.
  • Остеопороза: жените които са преминали периода на менопауза са изложени на по-висок риск от остеопроза. За да се усвои калцият, е необходимо да има достатъчно количество витамин D в организма. 
  • Рак на гърдата и яйчниците: при 45% от жените които приемат достатъчно количество витамин D, рискът от рак на гърдата и яйчниците е намален. 
  • Лупус: хронично автоимунно заболяване, което може да засегне целият организъм. Приемът на витамин D сочи, че той оказва влияние върху имунната функция и възпалението.
  • Дефицитът на витамин D е свързан с косопада и други проблеми, типични за косата. Ролята на витамин D е да стимулира растежа на космените фоликули, за тяхното образуване и подновяването им.  


КАК ДА СИ НАБАВИМ ВИТАМИН D?

  • Естествено разнообразната храна е най-добрият източник на естествен витамин D. С най-високо съдържание на витамин D са сьомгата, масло от черен дроб, риба тон, сардини, яйчен жълтък, сирене. 
  • Другият начин, по който може да приемате витамин D, са хранителните добавки, които се предлагат в аптечната мрежа. 
  • Най-добре е да се консултирате с вашият лекар или фармацевт относно количеството витамин D, което трябва да приемате. Обикновено по-голяма част от възрастните могат да приемат до 2000IU витамин D, дневно. 
  • Разбира се най-приятният начин, за да си набавите витамин D, е да се излагате на слънце. 
  • Витамин D засяга много аспекти на вашето здраве и поради тази причина е необходимо да се проверят нивата му в организма и про нужда или да се разнообразни диетата с подходящи храни, или да се приема допълнително под формата на хранителни добавки. 


Ние от mypharmacy.bg сме убедени, че подхождате внимателно към здравето си. Може да разгледате нашите предложения с хранителни добавки, съдържащи витамин D:

ИЗБЕРИ ПРОДУКТИ С ВИТАМИН D ТУК


Изготвил: Десислава Итова, бакалавър фармацевт.

desislava.itova@mypharmacy.bg