Шест навика, които ще повлияят положително паметта ви.

20.01.2024

Придържането към шест здравословни поведения в начина на живот е свързано с по-бавно намаляване на паметта при по-възрастни хора, показва голямо проучване, базирано на населението.

Изследователите установиха, че здравословната диета, когнитивната активност, редовните физически упражнения, непушенето и въздържането от алкохол са значително свързани със забавянето на когнитивния спад, независимо от статуса на APOE4 (APOE4 (Apolipoprotein E4) е един от вариантите на гена, кодиращ метаболизма на липидите и транспорта на холестерол в организма).

След коригиране на здравните и социално-икономическите фактори, изследователите установиха, че всяко индивидуално здравословно поведение е свързано с по-бавно от средното намаляване на паметта за десетилетие. Здравословната диета се очертава като най-силното възпиращо средство, следвана от когнитивната активност и физическите упражнения.

Паметта непрекъснато намалява с възрастта на хората, но свързаният с възрастта спад на паметта не е непременно признак на деменция. Процесът на загуба на памет може да бъде "обърнат" или да бъде спрян, вместо да прогресира до патологично състояние.

Факторите, влияещи върху паметта, включват стареене, APOE4 генотип, хронични заболявания и начин на живот, като начинът на живот получава все по-голямо внимание като модифицируемо поведение.

„Начинът на живот“ се състои от шест фактора, които могат да се променят:

  • Физически упражнения

Физическите упражнения могат значително да влияят положително върху когнитивната памет и мозъчните функции. Физическите упражнения повишават кръвообращението и доставката на кислород и хранителни вещества до мозъка. Това може да подпомогне функционирането на мозъчните клетки и да повиши когнитивните способности. Физическата активност може да насърчи образуването на нови неврони (неврогенеза) и повишаването на свързаността между тях. Този процес може да подобри ученето и паметта.

Редовната физическа активност може да намали стреса и депресията, които могат да негативно влияят върху когнитивната функция. Упражненията могат да помогнат за регулирането на сънния цикъл, като подобрят качеството на съня. Добрият сън играе важна роля в поддържането на оптимални когнитивни функции.

Редовната физическа активност е свързана не само с по-добра когнитивна памет, но и с по-добро общо здравословно състояние. Така че, включването на умерени физически упражнения в ежедневния живот може да има положителни последици за мозъчното здраве и когнитивната функция.

  • Тютюнопушене.

Няма единодушно становище относно това дали употребата на тютюн и пушенето оказват пряко влияние върху когнитивната памет. Някои изследвания показват, че тютюнопушенето може да има отрицателен ефект върху когнитивните функции и паметта.

Никотинът, който се среща в тютюневите изделия, може да има стимулиращ ефект върху нервната система, като увеличава вниманието и концентрацията. Въпреки това, някои изследвания показват, че употребата на тютюн може да бъде свързана с по-слаби резултати в тестове за краткосрочна и дългосрочна памет.

От друга страна, прекратяването на тютюнопушенето може да подобри когнитивните функции и паметта. Редица фактори, като намаляването на оксигенацията на мозъка, увреждането на белите дробове в мозъка и повишаването на риска от сърдечносъдови заболявания, които са свързани с тютюнопушенето, могат да имат негативно въздействие върху когнитивната функция и паметта

  • Консумация на алкохол.

Консумацията на алкохол може да оказва влияние върху когнитивната памет. Употребата на алкохол може да има временни (забавяне нервната система влошаванена реакциите, вниманието и координацията) и дългосрочни ефекти (дългосрочната и злоупотреба с алкохол може да предизвика увреждане на хипокампуса, част от мозъка, свързана със запазването и обработката на информацията в краткосрочната памет) върху мозъчната функция и когнитивните способности.

Важно е да се отбележи, че влиянието на алкохол варира в зависимост от индивида, количеството консумирано алкохол, периода на употреба и общото здраве. Умерената консумация на алкохол може да има по-малко отрицателни последици в сравнение с тежка или злоупотреба с алкохол.

  • Диета 

Диетата има влияние върху когнитивната памет и общите мозъчни функции. Една здравословна и балансирана диета може да предостави необходимите хранителни вещества, които подпомагат мозъчното здраве. Ето как различни елементи на диетата могат да влияят:

  1. Омега-3 мастни киселини: Намерени в риба, орехи и ленени семена, омега-3 мастните киселини са важни за здравето на мозъка. Те могат да подпомогнат когнитивните функции и да защитават мозъка от възпаление.

  2. Антиоксиданти: Плодовете и зеленчуците, богати на витамини A, C и E, съдържат антиоксиданти, които могат да помогнат в борбата със свободните радикали и да защитават мозъка от стареене.

  3. Витамини и минерали: Различни витамини и минерали, като витамините B, D и желязо, са също важни за здравето на мозъка и когнитивните функции. Недостигът на тези хранителни вещества може да доведе до проблеми с паметта и концентрацията.

  4. Умерено консумиране на ксантинови напитки: Кафето и черният чай съдържат кофеин и теобромин, които могат да подобрят бдителността и фокуса.

  5. Контрол на глюкозата: Регулирането на нивата на глюкоза в кръвта чрез здравословна диета може да предотврати колебанията в енергийните нива на мозъка, което е важно за когнитивните функции.

  • Когнитивна дейност

Когнитивната дейност (активност, свързана с умствените процеси, като мислене, внимание, памет и решаване на проблеми) може да влияе положително на когнитивната памет. Взаимодействието между различните видове когнитивни задачи и паметта е сложен процес, който може да бъде обогатен от разнообразни когнитивни упражнения. Ето няколко начина, по които когнитивната дейност може да повлияе на когнитивната памет:

  1. Упражнения за мозъчните мускули: Решаването на когнитивни задачи, като пъзели, логически игри, математически задачи и кросвърди, може да стимулира мозъчните функции и подобри когнитивната памет.

  2. Учене и обучение: Активности, които включват учене на нови неща, като усвояване на нов език, учене на музикален инструмент или занимаване с нов хоби, могат да подобрят когнитивната памет чрез стимулиране на мозъчните процеси.

  3. Социална интеракция: Участието в социални дейности, където се изисква внимание, общуване и решаване на социални задачи, може да има благоприятен ефект върху когнитивната памет.

  4. Физическа активност: Физическата активност, като например ходене, плуване или танци, може също да допринесе за подобряване на когнитивната памет, като стимулира кръвообращението и изпуска химични вещества, положително влияещи на мозъка.

  • Социален контакт 

Социалният контакт може да оказва положително въздействие върху когнитивната памет и мозъчните функции. Взаимодействието с други хора, общуването и поддържането на социални връзки предоставят редица ползи за мозъчното здраве. Ето как социалният контакт може да влияе на когнитивната памет:

  1. Стимулиране на мозъчната активност: Социалните взаимодействия изискват активно участие на мозъка, като поддържат вниманието, разбирането на невербални сигнали и използването на емоционални интелигенции. Тези активности стимулират мозъчната активност и могат да подобрят когнитивните функции.

  2. Подобряване на емоционалното благополучие: Социалните връзки могат да допринесат за подобряване на емоционалното благополучие и намаляване на стреса и депресията. Позитивните емоции и удовлетворението от социалните връзки могат да имат благоприятен ефект върху когнитивната функция.

  3. Подкрепа в стресови ситуации: Социалната подкрепа може да бъде важен фактор при справяне със стрес и трудности. Споделянето на проблеми и получаването на подкрепа от близките може да помогне на мозъка да се справя по-ефективно в стресови ситуации.

  4. Подобряване на качеството на съня: Здравите социални връзки могат да допринесат за подобряване на качеството на съня. Добрият сън, от своя страна, е важен за оптималното функциониране на мозъка и когнитивните процеси.

  5. Поддържане на активността на мозъка при стареене: Социалният контакт може да бъде особено важен при стареенето, когато запазването на социалните връзки може да помогне за поддържане на активността на мозъка и предотвратяване на когнитивен спад.

Общо взето, участието в социални дейности и поддържането на богати социални връзки са важни за здравето на мозъка и могат да подобрят когнитивната памет през целия живот.

Разгледайте кои птодукти за подобряване на паметта, предлагаме в онлайн аптека mypharmacy.bg: